Dodržaním jednoduchých pravidiel si zabezpečíte dlhšie skladovanie úrody. Tá vám tak bude robiť radosť nielen počas teplých mesiacov ale aj počas tých zimných. Zimná zásoba vitamínov z vlastnej záhradky je ozajstnou výhrou pre naše zdravie. Jeseň je obdobím zberu ovocia a zeleniny a jeho uskladňovaním na zimné obdobie. Avšak treba myslieť na to, aby boli dodržané vhodné podmienky už pri zbere plodov. Predídeme tak nechcenému znehodnoteniu časti alebo dokonca celej úrody. Stačí sa riadiť týmito zásadami a radosť z vlastného ovocia môžete mať aj počas mrazivých dní.
Jablká a hrušky sú plné vitamínov
Jablká a hrušky patria k jadrovému ovociu, ktoré je najviac skladované. V správnych podmienkach vydržia dostatočne dlho na to, aby ste si ich benefity v podobe vitamínov a vlákniny mohli užívať aj počas zimných mesiacov. Sú ale náchylné na poškodenie. Na správnu manipuláciu si musíme dávať pozor už počas zberu. Je dôležité, aby sme s plodmi zbytočne,,nebúchali,,. Nešetrná manipulácia môže spustiť proces zahnívania plodov. Preto je na mieste pred konečným uskladnením všetky plody skontrolovať a poškodené plody použiť na rýchlu spotrebu, prípadne ich celkovo vylúčiť z jedálnička. Aby ste predišli poškodeniam, používajte pri zbere plastovú prepravku na ovocie a zeleninu. Má hladké steny bez výčnelkov a znižuje teda riziko znehodnotenia na minimum. Okrem toho chráni uskladnené ovocie a šetrí priestor pri skladovaní, nakoľko dokáže uniesť aj vyššiu váhu a je možné viaceré prepravky naskladať na seba.
Kde úrodu skladovať
Najideálnejším miestom na skladovanie ovocia a zeleniny je pivnica. Ak ňou nedisponujete postačí aj suterén domu. V prípade mrkvy a petržlenu ale treba myslieť na to, že pri skladovaní musia byť vo vlhkejšom prostredí. Vydržia tak až do jari pevné a chrumkavé, nabité množstvom vitamínov.